Celkem 21 lidí polykajících desítky kilometrů na běžeckých pásech. A dvacátý druhý účastník, fyzioterapeut Zdeněk Bartl, udržující všechny během šíleného závodu v kondici. Takový byl víkendový čtyřiadvacetihodinový maraton v Omega centru sportu a zdraví v Olomouci. 
 
Start v sobotu v poledne, konec o přesně o den později. Tři sólo běžci snažící se urazit během 24 hodin co nejdelší vzdálenost a tři štafety po šesti lidech usilující o totéž. Pokud jste během uplynulého víkendu nenavštívili fitness Omega centra, přišli jste o pohled na opravdové „blázny“ do běhání. 
 
Nejlepší štafeta zdolala během akce nazvané 2 RUN 4 OMEGA celkem 293,810 km. V jednotlivcích zvítězil Michal Činčiala, který uběhl 183,638 kilometru a stal se českým rekordmanem. Dařilo se i zástupcům pořádajícího Omega centra sportu a zdraví. Místní fitness trenér Radek Šimčík si připsal přes 70 kilometrů, což bylo ze všech štafetových závodníků nejvíce. 
 
 
Udržet všechny účastníky v závodu a pomoci jim zdolat únavu a případné potíže bylo úkolem fyzioterapeuta Zdeňka Bartla. Jeho směna trvala ještě déle než v případě běžců, protože jim pomáhal i po skončení samotného závodu. „Při běhu trpí především stehna a kolena. Ošetřoval jsem také problémy s bederní páteří, následky přetížení trapézů a úponové bolesti,“ říká přední olomoucký fyzioterapeut. Ten musel také pomáhat fixovat kotníky a radil běžcům i během klání posilovat břišní svaly. 
 
Podle Bartla je pro běžce v takto extrémní zátěži důležitá také strava a pitný režim. Kromě tekutin potřebují závodníci doplňovat sůl a ionty. „Jeden z účastníků to řešil pojídáním banánu, který si obaloval v soli. Zní to bláznivě, ale každý z nich má svou vlastní účinnou metodu, jak udržet své tělo v kondici,“ říká Bartl. 
 
 
Práce fyzioterapeuta přitom nekončí uplynutím poslední minuty závodu. Napřed bylo nutné zchladit chladivým gelem a ledem nohy patřící rekordmanovi Michalu Činčialovi, který ze sebe vydal všechno a jeho tělo se muselo vyrovnat s extrémní zátěží. Nejlepší účastník štafety Radek Šimčík pak přišel i následující den, aby mu Bartl pomohl s regenerací po náročném víkendu. 
 
Pro samotného Zdeňka Bartla byla akce trvající nepřetržitě 24 hodin novou zkušeností. Už pomáhal zvládnout zátěž účastníkům půlmaratonu a loni se staral o tenistky účastnící se prestižního ITS Cupu, nicméně takto náročná akce prověřila i jeho. „Získal jsem další cenné zkušenosti, které mi pomohou v další práci,“ uvedl Bartl, který dlouhodobě působí v Omega centru sportu a zdraví jako dvorní fyzioterapeut.